Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Chodzi dokładnie o dwie dodatkowe przerwy w ramach godzin pracy. Komu przysługuje dłuższy odpoczynek od pracy? Jak długie będą to przerwy w pracy?
Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 została opublikowana w Dzienniku Ustaw 4 kwietnia 2023. Oznacza to, że nowe przepisy obowiązują od 26 kwietnia 2023 (tj. po 21 dniach vacatio legis).
Nowe przepisy Kodeksu pracy zakładają dodatkowe przerwy w pracy. Pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy:
Według nowych regulacji pracownicy pracujący dłużej niż 8 godzin na dobę będą mogli skorzystać z jednej lub dwóch dodatkowych 15-minutowych przerw. Obecnie, każdy pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy pracownika przekracza 6 godzin, ma prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy wliczanej w godziny pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami pracownik pracujący dłużej niż 16 godzin na dobę będzie miał prawo do 3 przerw w pracy trwających przynajmniej po 15 minut, natomiast dwie przerwy będą przysługiwały pracownikowi, który świadczy obowiązek pracy powyżej 9 godzin dziennie.
Poza zmianami w prawie pracy dotyczącymi m.in. dodatkowych przerw w czasie pracy, nowe przepisy nakładają także na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika o ilości i długości przerw w trakcie godzin pracy. Zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 29 § 3 KP pracodawca będzie miał obowiązek informować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy o przysługujących pracownikowi przerwach w pracy.
Dla pracujących w wymiarze 8 godzin na dobę, czyli 40 godzin tygodniowo, nowe przepisy niczego nie zmieniają, jeśli chodzi o przerwy w pracy. Nadal będą mieli prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy dziennie.
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.